List otwarty do Rodziców w sprawie czytelnictwa

Szanowni Państwo!
W tym roku szkolnym nasza placówka dołączyła do grona szkół, które przystąpiły do realizacji założeń Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Otrzymaliśmy wsparcie finansowe na zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej. Obecnie, po konsultacjach ze społecznością szkolną, jesteśmy w trakcie finalizowania zakupów i już niedługo książki będą dostępne do wypożyczenia.
Zwracamy się do Państwa – Rodziców, mających największy wpływ na kształtowanie osobowości Waszych dzieci, z prośbą o podjęcie działań, wyrabiających nawyki czytelnicze. To właśnie rodzina jest miejscem, w którym zaczyna się formować pozytywna lub negatywna postawa dziecka wobec książki. Budzenie zainteresowania słowem drukowanym, już od najmłodszych lat, ma niewątpliwie wielkie znaczenie i pozytywnie wpływa na wszechstronny rozwój dziecka, a później nastolatka. Sprawia również, że czytanie staje się przyjemnością, a raz wyrobiony nawyk sięgania po książkę zostaje już na całe życie. Kiedy czytamy nie tylko odpoczywamy, ale jednocześnie rozwijamy się, zdobywamy wiedzę, a także ćwiczymy percepcję, koordynację i pamięć. Chociaż korzyści z sięgania po książkę są ogromne, to niestety często przegrywa ona z innymi formami spędzania czasu. Młodzi ludzie poświęcają dużo uwagi na surfowaniu po sieci, graniu w gry komputerowe czy oglądaniu filmów w Internecie. A przecież badania dowodzą, że osoby, które regularnie czytają mają mniejsze problemy ze skupieniem uwagi, szybciej zapamiętują nowe informacje i osiągają lepsze wyniki w nauce. Dlatego Drodzy Rodzice! – Czytajcie swoim dzieciom, rozmawiajcie z nimi o książkach, podsuwajcie im do czytania wartościowe pozycje. Jest to trud, który na pewno się opłaci, a my, jako nauczyciele, chcemy Was w tych działaniach wspomóc. Biblioteka szkolna ma w swoim księgozbiorze wiele ciekawych książek, po które warto sięgnąć i na pewno każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Stale dbamy o to, by uczniowie mieli dostęp do aktualności i pozycji polecanych właśnie dla nich.